Češi a Poláci odmítli dodat cementárnám uhlí

0
315
Fraight trains full of coal.

Evropské sankce vůči Rusku, konkrétně embargo na dovoz uhlí, které je součástí pátého balíku sankcí, schváleného 7. dubna, se odrazilo a zasáhlo i slovenský stavební průmysl. Polsko a Česko odmítají cementářům dodat palivo do továren.

Lucia Lauková, Pravda 29.04.2022 16:28 EKO SR Bratislava vláda zaměstnavatelé unie… Foto: TASR, Pavol Zachar
Na snímku předseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) během sněmu Republikové unie zaměstnavatelů (RUZ) 29. dubna 2022 v Bratislavě.

„Dostali jsme se do situace, která otevírá otázku solidarity členských států Evropské unie. V cementárnách dnes 70 procent energie na výrobu pokrýváme z odpadních paliv, ale na zbývajících 30 procent potřebujeme uhlí. A dnes mají dvě z našich tří cementárně ohrožený provoz,” prohlásil na pátečním sněmu Republikové unie zaměstnavatelů (RUZ) Rudolf Mackovič, výkonný ředitel Svazu výrobců cementu (ZVC), který zastupuje tři klíčové výrobce na Slovensku: Danucem CRH North Danube, Cementárna Ladce a CEMMAC a.s. Horní Srnie, kteří spolu provozují 4 cementárny, 3 štěrkovny, 5 kamenolomů a 28 betonáren.

Problémem je, že standardní partneři slovenských cementáren v dodávkách uhlí, tedy české a polské doly, které z poloviny vlastní stát, jim oznámily, že vzhledem k aktuální situaci nejsou schopny a ochotny plnit platné smlouvy.

„Dnes nám chodí uhlí v takových množstvích, že se díváme, jestli jsme ještě vůbec schopni ve dvou ze čtyř cementáren vyrábět cement dále,” pokračoval Mackovič. V současnosti jsou přitom fabriky tak vytížené, že mají už dva roky kompletně vyprodanou produkci.

Ministr práce Milan Krajniak (Jsme rodina) situaci vysvětlil tím, že Polsko i Česko takto reagují na evropské sankce na dovoz uhlí z Ruska. \“Dělají si proto zásoby domácí suroviny, proto jejich národní vlády zakázaly vývoz,\“ přiblížil.

Coal mining – coal miner in the man hands of coal background. Picture idea about coal mining or energy source, environment protection. Industrial coals. Volcanic rock.

„Chci podat pomocnou ruku. Fórum premiérů zemí je také na to, aby diskutovali o takových zásadních věcech, jako je tento případ, kdy se jedná o významné podniky jejich zemí, které nedodržují platné smlouvy,” odpověděl premiér Eduard Heger (OLANO) s tím, že osloví ministry Polska a Česka, aby se snažili udržet solidaritu nejen na úrovni politiky, ale i podnikatelů. „Rád si s nimi promluvím. Pro mě je ochránit podnikatelské prostředí klíčové. Budu velmi tvrdě jednat a vycestuji kamkoli na světě, abych vám pomohl zajistit všechny potřebné zdroje,“ slíbil cementářům.

Předchozí článekI před padesátkou si dokáže udržet statut jedné z nejkrásnějších žen světa
Další článekOd 1. května startuje online registr účtů. Policistům zpřístupní údaje o klientech bank