Evropské sankce vůči Rusku, konkrétně embargo na dovoz uhlí, které je součástí pátého balíku sankcí, schváleného 7. dubna, se odrazilo a zasáhlo i slovenský stavební průmysl. Polsko a Česko odmítají cementářům dodat palivo do továren.
Lucia Lauková, Pravda 29.04.2022 16:28 EKO SR Bratislava vláda zaměstnavatelé unie… Foto: TASR, Pavol Zachar
Na snímku předseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) během sněmu Republikové unie zaměstnavatelů (RUZ) 29. dubna 2022 v Bratislavě.
„Dostali jsme se do situace, která otevírá otázku solidarity členských států Evropské unie. V cementárnách dnes 70 procent energie na výrobu pokrýváme z odpadních paliv, ale na zbývajících 30 procent potřebujeme uhlí. A dnes mají dvě z našich tří cementárně ohrožený provoz,” prohlásil na pátečním sněmu Republikové unie zaměstnavatelů (RUZ) Rudolf Mackovič, výkonný ředitel Svazu výrobců cementu (ZVC), který zastupuje tři klíčové výrobce na Slovensku: Danucem CRH North Danube, Cementárna Ladce a CEMMAC a.s. Horní Srnie, kteří spolu provozují 4 cementárny, 3 štěrkovny, 5 kamenolomů a 28 betonáren.
Problémem je, že standardní partneři slovenských cementáren v dodávkách uhlí, tedy české a polské doly, které z poloviny vlastní stát, jim oznámily, že vzhledem k aktuální situaci nejsou schopny a ochotny plnit platné smlouvy.
„Dnes nám chodí uhlí v takových množstvích, že se díváme, jestli jsme ještě vůbec schopni ve dvou ze čtyř cementáren vyrábět cement dále,” pokračoval Mackovič. V současnosti jsou přitom fabriky tak vytížené, že mají už dva roky kompletně vyprodanou produkci.
Ministr práce Milan Krajniak (Jsme rodina) situaci vysvětlil tím, že Polsko i Česko takto reagují na evropské sankce na dovoz uhlí z Ruska. \“Dělají si proto zásoby domácí suroviny, proto jejich národní vlády zakázaly vývoz,\“ přiblížil.
„Chci podat pomocnou ruku. Fórum premiérů zemí je také na to, aby diskutovali o takových zásadních věcech, jako je tento případ, kdy se jedná o významné podniky jejich zemí, které nedodržují platné smlouvy,” odpověděl premiér Eduard Heger (OLANO) s tím, že osloví ministry Polska a Česka, aby se snažili udržet solidaritu nejen na úrovni politiky, ale i podnikatelů. „Rád si s nimi promluvím. Pro mě je ochránit podnikatelské prostředí klíčové. Budu velmi tvrdě jednat a vycestuji kamkoli na světě, abych vám pomohl zajistit všechny potřebné zdroje,“ slíbil cementářům.