Od 1. května startuje online registr účtů. Policistům zpřístupní údaje o klientech bank

0
132
Closeup view of a businessman reading a contract in the bank that he is about to sign. All other counters are also occupied.

Slovensko vytvoří centrální rejstřík bankovních účtů, který bude přístupný pro finanční zpravodajskou jednotku policejního prezidia a orgány činné v trestním řízení. Vyplývá to z novely zákona o centrálním registru účtů, kterou začátkem dubna podepsala prezidentka Zuzana Čaputová. Novela nabývá účinnosti v neděli 1. května.

Výhled na Bratislavu z Národní banky Slovenska, sleva budova Nivy Tower, CBC Tower a VÚB banka, vlevo dole nové autobusové nádraží a v pozadí Slovnaft

Rejstřík má umožnit včasnou identifikaci majitelů a disponentů bankovních účtů nebo platebních účtů, včetně bezpečnostních schránek, což je nezbytným předpokladem zvýšení efektivity při předcházení, odhalování, vyšetřování nebo stíhání pachatelů závažných trestných činů, respektive následného zajištění majetku a výnosů z trestné činnosti.

Navrhovaný systém má podle resortu vnitra několik výhod. Jde především o rychlost a bezpečnost získání informací, jednoduchost zasílání poptávek i vyloučení potřeby oslovovat formou plošné poptávky všechny finanční instituce, které tak nejsou nuceny přijímat nákladná personální a technická opatření, která mají zaručit alespoň částečně přijatelné časové limity pro vyřízení poptávky.

Jsme v bodě jako před krizí v roce 2008? NBS varuje před pádem cen bydlení

Prague, Czech Republic – May 10, 2017: Statue on roof of entrance to the bank Czech National Bank.The Czech National Bank, is the central bank and financial market supervisor in the Czech Republic with its headquarters in Prague

Správcem a provozovatelem centrálního registru účtů bude Ministerstvo financí, které vydá obecně závazný právní předpis upravující podrobnosti o náležitostech, struktuře a formátu zasílaných informací k zápisu do centrálního registru účtů, jakož i další podrobnosti o způsobu předávání údajů.

Předchozí článekČeši a Poláci odmítli dodat cementárnám uhlí
Další článekPlány megaprojektu Dunaj-Odra-Labe ztroskotaly. Tři moře nepropojí