Rosněfť zastavuje vývoz nafty. Chce odstavit klíčový přístav

0
138
Pouring motor oil for motor vehicles from a gray bottle into the engine, , oil change, auto repair shop, service,

Ruský ropný gigant Rosněfť by neměl příští měsíc vyvézt z klíčového baltského přístavu Primorsk žádnou naftu. Jeho hlavní odběratel, světový obchodník s komoditami Trafigura, totiž oznámil výrazné zredukování nákupů ruských produktů. Uvedly to v pátek zdroje z komoditního trhu, informuje agentura Reuters.

Státní Rosněfť patří k největším vývozcům nafty přes přístav Primorsk, podle údajů z trhu však na květen nemá naplánovanou žádnou nakládku. Trafigura, která loni vyhrála tendr na nákup celého objemu vyvážené nafty od Rosněfti z Primorska v roce 2022, v důsledku západních sankcí vůči Rusku výrazně redukuje nákupy od ruské firmy.

Sankce Evropské unie sice požadují ukončení nákupů ropy od velkých ruských producentů (s výjimkou dovozů nezbytných k zajištění energetické bezpečnosti EU) k 15. květnu, Trafigura se však rozhodla omezit nákupy z Ruska již dříve.

Podle zdrojů z trhu i celkový ruský export nafty příští měsíc z tohoto přístavu výrazně klesne. Zdroje očekávají, že z Primorska se v květnu vyveze zhruba 1,114 milionu tun nafty, což ve srovnání s dubnem představuje pokles o více než 30 %.

Refuel with diesel

Již za měsíc duben by měl dovoz nafty z Ruska do Evropy oproti předchozímu měsíci klesnout, stále je však vyšší než dovoz z jiných regionů. To poukazuje na problémy, jakým evropské vlády čelí při svých plánech zavést nové sankce na ruskou ropu.

Předchozí článekSHMÚ má peníze do července, chybí miliony
Další článekVyužití jantaru