SHMÚ má peníze do července, chybí miliony

0
166
Money of Czech Republic. Czech koruna bills. CZK banknotes. 5000 Kc. Business, finance, news background.

Úředníci enviroresortu jednají o financích pro Slovenský hydrometeorologický ústav. Momentálně mu chybí tři až 3,5 milionu eur. Pro TASR to uvedl ministr životního prostředí Ján Budaj (OLANO). Předpokládá, že problém se stihne vyřešit do léta.

Budaj věří, že peníze se v rozpočtu pro ČHMÚ najdou. Problém vznikl podle něj tak, že institut měl rezervy a loni fungoval z nich. Resort financí rozpočet zopakoval, i když ministerstvo životního prostředí žádalo navýšení. „Ministerstvo financí šetří. Tak jako u jiných žádostí na navýšení nerespektovalo důvody, i když tentokrát ty důvody byly rukolapné,“ řekl Budaj.

Téma chybějících peněz pro ČHMÚ nepovažuje Budaj za dramatickou. „V mnoha rozpočtových kapitolách je občasný nedostatek. Je taková doba, jsou nečekané výdaje i na straně vlády a někdy i na straně jednotlivých resortů,“ poznamenal.

SHMÚ dělá placené služby pro bratislavské letiště, celý rok se však nelétalo. Smlouvu měly instituce podepsanou tak, že pokud se nelétalo, tak letiště meteorologům neplatilo. „Je to řádově vysoká částka. Dokonce až tak vysoká, jak teď chybí,“ poukázal Budaj.

Stack polish money

SHMÚ nemá podepsaný kontrakt na letošní rok s ministerstvem životního prostředí, potvrdil to mluvčí instituce Ivan Garčár s tím, že obdrželi zamítavé stanovisko o poskytnutí peněz z resortu financí. Podle informací TASR mají meteorologové peníze na svoji činnost do července. Ministerstvo financí pro TASR uvedlo, že zajištění financování ČHMÚ patří plně do působnosti kapitoly MŽP jako jeho zřizovatele.

Kontrakt o poskytnutí financí podepisují obě instituce vždy koncem roku. Minulý rok se tak neudálo.

Předchozí článekPlány megaprojektu Dunaj-Odra-Labe ztroskotaly. Tři moře nepropojí
Další článekRosněfť zastavuje vývoz nafty. Chce odstavit klíčový přístav