Různé věkové kategorie si půjčují na různé věci. Víte, kdo si půjčuje na co?

0
57

Index rizikového zadlužování, který sleduje Česká národní asociace, ukazuje, že zkušenosti s půjčkou má téměř 75 % Čechů. To znamená, že téměř každý se v životě potýká s nedostatkem financí. Role, které v průběhu života hrajeme, s sebou nesou různé situace, ve kterých potřebujeme více či méně peněz, abychom si mohli dovolit život podle svých představ. V tomto článku se zamyslíme nad tím, jaké můžou být motivace lidí žádat o půjčku.

První zkušenosti s půjčkou v moderním světě

Většina z nás se v průběhu dospívání dostala do situace, kdy některý z našich blízkých měl nějakou věc, po které jsme sami toužili. Finance, které jsme dostávali od rodičů v rámci kapesného, ale nemusely stačit, a tak jsme hledali možnost, jak si peníze obstarat. Tato situace může být prvním bodem, kdy mladí začínají přemýšlet nad tím, že si půjčí od někoho peníze.

Dnešní svět konvencí, společenské prestiže, která se hodnotí podle majetku, luxusu, života plného nablýskaných fotek na sociálních sítích, přináší úplně novou rovinu nátlaku na moderního člověka. Každý díky nim pak touží po více a více věcech, které jim přinesou to slibované štěstí.

Možná i to je důvod, proč se do koloběhu půjček dostává stále více lidí. Naši předkové nemuseli denně čelit reklamám na každém kroku v reálném světě i ve světě internetu a sociálních sítích.

Podle nás je dobré se zastavit i nad objektivním množstvím peněz, které se v průběhu života dost radikálně proměňuje. Je třeba vzít v úvahu, že se to nedá zobecnit, ale protože ne každý má opravdu bohaté (pra)rodiče, kteří mu dokázali zajistit život v blahobytu, budeme odvíjet motivace k půjčkám podle měřítek běžného člověka, který se s nedostatkem musí potýkat.

Studentská léta

V období středoškolského studia mají studenti ve velké míře plnoupodporu rodičů. Do 18 let také platí zákonem omezená možnost přivýdělku, proto je pochopitelné, že peníze na jejich aktivity jsou závislé na příjmech a možnostech rodičů. Což sebou z pohledu mladých nese určitá negativa.

Čím dál víc se totiž setkávají v rámci školní docházky i dalších let s často drsným, ale smutným srovnáváním se s ostatními. Aby mohli zapadnout mezi své vrstevníky, musí dokázat, že splňují určitá kritéria, která jim jejich okolí předepisuje. Mezi ně patří třeba nejnovější iPhone, Playstation či moderní oblečení. Tos sebou nese při nedostatku financí potřebu půjčky. Půjčka online je pak pro zletilé už velmi rychlým řešením nastalého problému.

Přestože většina bank a nebankovních společností studentské půjčky nereklamuje přímo, je možné v případě individuální návštěvy na pobočce půjčku získat. Je třeba prokázat věk nad 18 let, pravidelný příjem nebo alespoň mít rodiče v roli spoludlužníka. Pokud by student nedokázal za sjednaných podmínek splácet, bude peníze poskytovatel žádat po rodičích.

Pouze jedna banka poskytuje studentský úvěr v módu, jaký známe spíše ze zahraničí, kdy je splácení jistiny možné odložit až na dobu po ukončení studia. Většinou studenti využívají možnost zřízení úvěru prostřednictvím kreditní karty. Jejich velkou výhodou je několik dní bezúročného období.

Mladí lidé na prahu nové životní etapy

Mladí lidé čerstvě po škole stojí na prahu další životní etapy, kdy po ukončení studia chtějí začít nový samostatný život. Někteří mají ještě z doby studia našetřené nějaké peníze, které jim můžou ulehčit život, jiným dodají potřebnou injekci rodiče. Někdy ale našetřené peníze nestačí a je třeba si půjčit na vybavení prvního bytu.

Mladé páry můžou také využít půjčku na svatbu podle jejich představ či dovolenou, na kterou by se bez půjčky vydat nemohli. S příchodem dětí také rostou velké výdaje, se kterými můžou půjčky také pomoci, např. kočárek, postýlka, hračky, oblečení.

Se zakládáním rodiny pak padají také otázky hypotečního úvěru na vlastní bydlení nebo rekonstrukci. Tato otázka je v dnešní době velmi ožehavým tématem i proto, že kvůli inflaci ceny nemovitostí velmi rychle rostou, ale spolu s tím roste i výše nájemného.

Podle aktuální prognózy ČNB (ke 2. 2. 2023) by se dalo očekávat, že míra inflace ke konci roku 2023 a na začátku roku 2024 klesne, čímž svítá určitá naděje na lepší vývoj v oblasti vlastního bydlení pro mnoho mladých rodin. Je však otázkou, jaká bude realita. Například o státní půjčky na bydlení byl v roce 2022 enormní zájem. V roce 2023 se proto program poskytující tyto úvěry neotevře.

Lidé v produktivním věku

Říká se, že každý věk si nese svoje. Jinak tomu není ani s přibývajícími roky a paradoxně dobou, kterou člověk strávil v zaměstnání. Výdaje, na které je třeba si půjčovat, se odvíjí samozřejmě od aktuální výše příjmů a životní situace. Po letech se rozbije lednička, pračka, a pokud člověk nemá vytvořenou dostatečnou rezervu, jsou to výdaje, které už citelně poznáme.

S přibývajícím věkem také rostou výdaje za zdravotní úkony, zákroky, léky, které je třeba doplácet, protože nejsou placeny ze zdravotního pojištění.

Za zmínku také stojí lidé, kteří pracují jako osoby samostatně výdělečně činné. Na začátek podnikání a jeho rozjezd je často třeba finanční jistiny, na kterou je běžné si půjčku vzít. Jako takové nemají půjčky pro OSVČ stejná pravidla jako u klasického spotřebitelského úvěru. U vyšších částek bankovní a nebankovní společnosti vyžadují daňové přiznání za poslední období. Pokud si člověk ale vystačí s nižšími částkami, pak většinou potřeba není.

Změna životní situace s sebou nese i nejistotu financí

Život s sebou přináší nejednu nelehkou situaci, která se ne vždy děje naším přičiněním. Tyto situace ale s sebou nesou většinou naneštěstí i ztrátu v oblasti příjmů, ať už se jedná o ztrátu zaměstnání, úraz, nemoc a dlouhodobou pracovní neschopnost. V jiných případech může jít také o rozvodové řízení či bohužel dokonce úmrtí.

V každém případě se jedná o situace, na které se nikdo nemůže jen tak připravit. Velkým otazníkem je potom řešení hypotečního úvěru, který je závazkem na dlouhé roky. Řešení jako takové je otázkou vždy individuálního posuzování, ale je běžné, že se lidé rozhodnou pro rychlé řešení, jako je některá půjčka online, aby měli na samotnou splátku úvěru či hypotéky.

Předchozí článekPotřebujete sehnat uhlí a palivové dříví? Pomůže vám Valdmann – palivo, s.r.o.
Další článekPodnikání při studiu VŠ? Na co si dát pozor?